T.C. Ýçiþleri Bakanlýðý e-icisleri projesi Bilgi Edinme Ýnsan Haklarý Baþvuru Formu e-mevzuat bilgi sistemi TC Kimlik no sorgulama Resmi Gazete

  
  
       

 
 
 
 
 
 
 
  

 
YAŞAR GÜÇ: YAŞAYAN İNSAN HAZİNESİ

Tokat Başçiftlik Erikbelen Köyü doğumlu Yaşar GÜÇ, 2009 yılında UNESCO tarafından Kaval yapımı ve icrası dalında Yaşayan İnsan Hazinesi olarak kabul edilmiştir. Ünü Okyanus ötesine varan Yaşar GÜÇ, Niksar'da turistlerin ilgi odağı olmaya Niksar'ın tanıtımına destek vermeye devam ediyor.


Bulunduğunuz Yer: Haberler  >>   İlimizden Haberler  >>   Tüm Haberler

 ULUSLARARASI HÜSEYİN AKBAŞ GÜREŞ TURNUVASI İLİMİZDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ.
 

 

 Bu içeriği yazdırmak için tıklayın...  Yazı tipini küçültmek için tıklayın.  Yazı tipini büyütmek için tıklayın.

 

ULUSLARARASI HÜSEYİN AKBAŞ GÜREŞ TURNUVASI İLİMİZDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

Dünya şampiyonu milli güreşçimiz merhum Hüseyin Akbaş anısına düzenlenen 1.Uluslararası Güreş Turnuvası adının verildiği Hüseyin Akbaş Spor Salonu`ndaki seremoni ile başladı. Rusya, Azerbaycan, Gürcistan, Bulgaristan ve Türkiye`den güreş kulüplerinin katıldığı turnuvanın açılış konuşmasını yapan Valimiz Sayın Şerif Yılmaz, efsanevi güreşçi Akbaş`ın 3 defa bacağının kırılmasına rağmen hayattan kopmadığını, 285 uluslararası güreş maçından yalnız 4`ünü kaybederek 84 defa milli olup rekor kırdığını söyledi. 6 Dünya Şampiyonluğu ve olimpiyat dereceleri, mütevazi şahsiyeti üstün karakteri ile azim ve cesareti ile istikbaldeki sporcuların sembolü olan Akbaş`ın Türk Milletinin gönlünde taht kurduğunu belirten Valimiz Sayın Yılmaz, "Tokatlıların vefası olarak böyle bir organizasyonu yapmayı planladık. Sizlerinde katılımı ile bugün dostluğun, kardeşliğin, barışın ortaya konduğu sporun ne anlama geldiğini hep birlikte yaşayacaksınız" diye konuştu.

Akbaş`ın kızı Semra Esen Akbaş ise organizasyondan duyduğu mutluluğu dile getirdi. Akbaş`ın 73 yaşındaki eşi Ayşe Akbaş ise bekledikleri turnuvanın yapılmasından dolayı duygusal anlar yaşadıklarını ifade ederek emeği geçenlere teşekkür etti. Yapılan konuşmaların ardından turnuva güreş müsabakaları ile başladı.

Akşam saatlerine kadar çok çekişmeli geçen karşılaşmalar sonunda 55 kiloda Ahmet Peker (Bursa Büyükşehir Belediyesi), 60 kiloda, Arif Kama (Tokat İl Özel İdaresi), 66 kiloda İlyas Güneş (Bursa Büyükşehir Belediyesi), 84 kiloda Nuh Ceylan (Bursa Büyükşehir Belediyesi), 96 kiloda Hakkı Ceylan (Bursa Büyükşehir Belediyesi), 120 kilo Sait Bingöl (Tokat İl Özel İdaresi) birinci oldular.      Dereceye giren güreşçilere madalyaları ve ödülleri, Valimiz Sayın Şerif Yılmaz, AK Parti Tokat Milletvekillerimiz Hüseyin Gülsün, Osman Demir ve merhum dünya şampiyonu güreşçimiz Hüseyin Akbaş'ın ailesi tarafından verildi.


Bu içerik toplam 2.690.007 kez gösterildi, Site toplam 4.772.715 kez gösterildi, sayfalarımızı şu an 105 kişi geziyor.

e-posta: tokat@icisleri.gov.tr
Valilik Özel Kalem Tel:0 356 214 10 01- Faks: 0 356 214 54 54, e-posta: tokat@icisleri.gov.tr