T.C. Ýçiþleri Bakanlýðý e-icisleri projesi Bilgi Edinme Ýnsan Haklarý Baþvuru Formu e-mevzuat bilgi sistemi TC Kimlik no sorgulama Resmi Gazete

  
  
       
 
 
 
 
 
 
 
 
  

 
YAŞAR GÜÇ: YAŞAYAN İNSAN HAZİNESİ

Tokat Başçiftlik Erikbelen Köyü doğumlu Yaşar GÜÇ, 2009 yılında UNESCO tarafından Kaval yapımı ve icrası dalında Yaşayan İnsan Hazinesi olarak kabul edilmiştir. Ünü Okyanus ötesine varan Yaşar GÜÇ, Niksar'da turistlerin ilgi odağı olmaya Niksar'ın tanıtımına destek vermeye devam ediyor.


Bulunduğunuz Yer: Haberler  >>   İlimizden Haberler  >>   Tüm Haberler

 TOKAT EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ’NÜN BÜYÜK BAŞARISI
 

 

 Bu içeriği yazdırmak için tıklayın...  Yazı tipini küçültmek için tıklayın.  Yazı tipini büyütmek için tıklayın.

        Tokat Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri; Tokat Valiliğimiz il sınırları ile çevre illerde meydana gelen “mabetlerden, türbelerden, eski tarihi evlerden, dergâhtan ve tarihi mekânlardan gerçekleştirilen hırsızlık” olaylarıyla ilgili geniş çaplı bir operasyon düzenledi. Düzenlenen operasyonda 25 kişi gözaltına alındı. 

        Konuyla ilgili açıklama İl Emniyet Müdürlüğü Uzunburun tesislerinde Valimiz Sayın Şerif Yılmaz tarafından yapıldı. Valimiz yaptığı açıklamada Tokat Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanlığı ve diğer illerdeki emniyet güçleriyle koordineli olarak yürüttükleri altı ay süren teknik takip, araştırma ve analizlerinden sonra  Ankara, İstanbul, Balıkesir, Denizli, Sivas, Nevşehir, Kahramanmaraş, Amasya, Elazığ, İzmir ve Bursa illeri olmak üzere toplam 12 ilde eş zamanlı operasyon düzenlendiğini belirtti. Tokat Emniyet Müdürlüğüne bağlı 150 personelin görev yaptığı operasyon için 21 Ev, 9 İş Yeri, 8 Otomobil, 2 Depo ve 1 Dergâh Araması yapıldığını kaydeden Valimiz, operasyon sonucunda 25 kişinin gözaltına alındığını ifade etti. 

        Operasyona, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından talep edilen Vakıflar Genel Müdürlüğü uzman personeli ile illerde bulunan müze görevlileri katıldığını dile getiren Valimiz,özellikle camilerden, türbelerden ve tarihi yerlerden gerçekleştirilen hırsızlık olaylarına karşı yapılan operasyon sonunda birçok ilde meydana gelen faili meçhul hırsızlık olaylarınında aydınlatıldığını, çalınan malzemelerin ilgili yerlere adli makamların aracılığıyla teslim edildiğini sözlerine ekledi.

        Valimiz Şerif Yılmaz operasyonla ilgili ayrıca şu bilgileri verdi.

        “Hırsızlık yapan şahısların; antikacılarla irtibata geçtiği, çaldıkları malları bunlara sattıkları ve antikacıların da değişik illerde bulunan aracılarla bu malzemeleri pazarlayarak ülke dışına kadar uzanan bir ağın içinde bulunduğu tespit edilmiştir.Sadece Tokat il merkezi ve ilçelerinde yapılan operasyonda yaklaşık 1450 adet Roma, Helenistik ve Osmanlı dönemlerine ait, sikkeler, küpler, gözyaşı şişeleri, haçlar, süs eşyaları, şamdanlar, mühürler, el yazması kitaplar, Osmanlı haritaları ve çok sayıda tarihi değeri olan halı, kilim ve seccadeler ele geçirilmiştir. Ayrıca, çalıntı olduğu tespit edilen el işlemeli tarihi tavan göbekleri, şamdanlar ve camilerden çalınan el yazması kitaplara el konulmuştur. Bununla birlikte, ele geçirilen ve ruhsatsız olduğu tespit edilen, 4 adet kurusıkı tabanca, 2 adet av tüfeği, 5 adet çalışır vaziyette antika değeri olan tabanca ve bu tabancalara ait fişekler ele geçirilerek gerekli adli ve idari işlemler yapılmıştır. Diğer illerde yapılan aramalar sonucunda ise tarihi değeri olan ve envantere kayıtlı olmayan; kılıçlar, sikkeler, kaftanlar, metal tabletler, gözyaşı şişeleri, küpler, el yazması kitaplar, şamdanlar, süs eşyaları, köstekli saatler, kaftanlar, halı, kilim ve seccadeler ile toprak altı eserler ele geçirilmiştir”

        Valimiz Sayın Şerif Yılmaz başarılı operasyonundan dolayı Tokat Emniyet Müdürlüğü personelini kutlayarak, başından sonuna kadar operasyonun tüm aşamalarını başarılı bir şekilde yürüten İl Emniyet Müdürü Mustafa Aktaş ve Tokat Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürü Raşit Poyraz’a teşekkür etti.


Bu içerik toplam 2.748.238 kez gösterildi, Site toplam 4.923.467 kez gösterildi, sayfalarımızı şu an 482 kişi geziyor.

e-posta: tokat@icisleri.gov.tr
Valilik Özel Kalem Tel:0 356 214 10 01- Faks: 0 356 214 54 54, e-posta: tokat@icisleri.gov.tr